STEELE CREEK NEWS
Early Primary
Voting has Begun - But not in Steele Creek
(April 17,
2010)
Early voting for the 2010 primary election has begun, but only at
the
Hal Marshall Annex in Uptown Charlotte. If you would like
to vote in Steele Creek, you'll have to wait until the Primary
Election on May 4.
Offices on the
ballot this year for Steele Creek residents include:
U.S. Senate
Democratic
Candidates
Cal Cunningham
Susan Harris
Ken Lewis
Elaine Marshall
Marcus W. Williams
An Worthy
Libertarian
Candidate (No primary)
Michael Beitler
Republican
Candidates
Eddie Burks
Richard Burr (Incumbent)
Brad Jones
Larry Linney
U.S. House of Representatives
District 9 (See
Map)
Democratic Candidate
(No primary)
Jeff Doctor
Republican Candidate
(No primary)
Sue Myrick
(Incumbent)
U.S. House of Representatives
District 12 (See
Map)
Democratic Candidate
(No primary)
Mel Watt (Incumbent)
Libertarian Candidate
(No primary)
Lon Cecil
Republican Candidates
Scott Cumbie
Greg Dority
William Gillenwater
N.C. State Senate District 38
(See
Map)
Democratic Candidate
(No primary)
Charlie Dannelly
(Incumbent)
Republican Candidate
(No primary)
Cedric Scott
N.C. House of Representatives
District 106 (See
Map)
Democratic Candidate
(No primary)
Martha Alexander
(Incumbent)
Republican Candidate
(No primary)
Michael Cavallo
N.C. House of Representatives
District 107 (See
Map)
Democratic Candidate
(No primary)
Kelly Alexander
(Incumbent)
Republican Candidate
(No primary)
Debbie Ware
Mecklenburg County Commission
At-Large
Democratic Candidates
(No primary)
Harold Cogdell, Jr.
(Incumbent)
Dan Murrey (Incumbent)
Jennifer Roberts (Incumbent)
Libertarian Candidate
(No primary)
Jack Stratton
Republican Candidates
(Vote for three)
Darryl Broome
Charles Jeter
Tim McLeod
Jim Pendergraph
Dan Ramirez
David Michael Rice
Larry Shannon
Corey Thompson
Mecklenburg County Commission
District 2 (See
Map)
Democratic Candidates
Beverly Cotton
Lawston
Vilma Leake (Incumbent)
Republican Candidates
(No primary)
Lee Ann Patton
Sheriff
Democratic Candidates
Chipp Bailey
(Incumbent)
Antoine M. Ensley
Republican Candidates
(No primary)
Christopher R. Hailey
Clerk of Superior Court
Republican Candidate
(No primary)
Martha Curran
(Incumbent)
District Attorney
Democratic Candidate
(No primary)
Michael D. Barnes
Republican Candidate
(No primary)
Andrew Murray
N.C. Court of Appeals
(Non-partisan)
Mark E. Klass
Jane Gray
Ann Marie Calabria
N.C. Court of Appeals
(Non-partisan)
Steven Walker
Rick Elmore
Leto Copeley
Alton D. (Al) Bain
N.C. District Court, District
26 (Non-partisan)
Tim Smith
Grant Smithson
Matt Osman
Additional judge
seats will appear on the November General Election ballot.
For more information
on the 2010 Primary and General Elections, see
Mecklenburg County Board of Elections. The General Election
is on Tuesday, November 2.
See below for a map
of election precincts in Steele Creek and a list of polling
locations.
PRECINCT |
POLLING PLACE |
ADDRESS |
|
|
|
78.1 |
ALDERSGATE UNITED METHODIST CHURCH FELLOWSHIP
HALL |
5338 NATIONS FORD RD |
122 |
GOOD SHEPHERD UNITED METHODIST CHURCH
FELLOWSHIP HALL |
13110 MOSS RD |
138 |
OLYMPIC HIGH SCHOOL
NEW GYM |
4301 SANDY PORTER RD |
147 |
E E WADDELL HIGH SCHOOL
GYM |
7030 NATIONS FORD RD |
200 |
BERRYHILL BAPTIST CHURCH
FELLOWSHIP HALL |
9801 WALKERS FERRY RD |
228 |
KENNEDY MIDDLE SCHOOL
MULTI-PURPOSE ROOM |
4000 GALLANT LN |
229 |
CHRIST THE KING LUTHERAN CHURCH
MAIN ROOM |
13501 S TRYON ST |
230 |
STEELE CREEK PRESBYTERIAN CHURCH
FAMILY LIFE CENTER |
7407 STEELE CREEK RD |
243 |
LAKE WYLIE ELEMENTARY SCHOOL
MULTI-PURPOSE ROOM |
13620 ERWIN RD |
To comment on this
story, please visit the
Steele Creek Residents Association Message Board.
|